Strona główna > Ciąża > Badania w ciąży > Pierwsze zdjęcie USG dziecka

Pierwsze zdjęcie USG dziecka

Aleksandra Sobieraj

USG to jedno z ważniejszych badań w ciąży. To przede wszystkim kontrola zdrowia twojego dziecka. Sprawdź, czego możesz się dowiedzieć na temat płodu!

Już nie możesz się doczekać, kiedy zobaczysz swoje maleństwo? Gdy na monitorze ujrzysz po raz pierwszy maleńkie łapeczki, stópki i bijące serduszko, pewnie nie obejdzie się bez radości i łez wzruszenia. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania przyszłych mam.

Jak za pomocą USG obliczyć termin porodu?
Robi się to na podstawie pomiarów określonych części ciała dziecka. Bywa to jednak mylące, ponieważ każdy maluszek rośnie w innym tempie. Na początku ciąży wymiary płodów są najmniej zróżnicowane. Dlatego o większą precyzję w obliczeniach łatwiej podczas pierwszego badania USG – do 14. tygodnia. Dokładność wynosi wtedy 5–7 dni, natomiast przy badaniu po 28. tygodniu – aż 21 dni.

Ile badań zrobić?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo – wystarczą trzy. Pierwsze między 11. a 13. tygodniem, drugie w 20. tygodniu (+/- dwa tygodnie), a trzecie w 30. (+/- dwa tygodnie). Jednak jeśli masz krwawienia, nadciśnienie, cukrzycę lub lekarz podejrzewa zbyt wczesne odejście wód płodowych, konieczne są dodatkowe badania. Najważniejsza zasada jest taka, że zawsze należy ich robić tyle, ile potrzeba. Nawet dziesięć lub więcej! 

Dołącz do dyskusji na forum: badanie USG >>


oceń artykuł 2 głosy

Dodaj opinięZdjęcia dziecka w brzuszku

Zdjęcia rozwoju płodu