Strona główna > Ciąża > Ciąża dolegliwości > Bóle głowy w ciąży

Bóle głowy w ciąży

Edipresse

Ból głowy w ciąży nie musi oznaczać nic złego, jednak lepiej powiedz o nim lekarzowi. Zdarza się czasem, że taki objaw oznacza poważne problemy ze zdrowiem.

kobieta, łóżko, sen

Głowa może boleć z co najmniej tysiąca powodów – napisano o tym opasłe tomiska. Zdarza się, że ginekolog wysyła narzekającą na częste bóle głowy przyszłą mamę na konsultację do innego specjalisty, np. do neurologa, okulisty albo laryngologa.

I słusznie, bo za bólem głowy mogą się kryć właśnie schorzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem albo na przykład stan zapalny zatok.

Winne są hormony
Bóle pojawiające się na początku ciąży mogą się wiązać ze zmianami hormonalnymi. Mechanizm – oczywiście w ogromnym uproszczeniu – jest taki: hormony, produkowane na potęgę przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają niezauważalne obrzęki – także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe znajdujące się w mózgu reagują na zwiększony ucisk. Na szczęście bóle tego rodzaju nie są niebezpieczne ani dla mamy, ani dla dziecka.
O wiele groźniejszy jest silny ból, który pojawia się nagle w drugim albo trzecim trymestrze ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu kłopoty z widzeniem (zamazany obraz, pojawiające się przed oczami ciemne plamki). Nigdy tego nie lekceważ! Taki ból może być wywołany nadciśnieniem i oznaczać zagrożenie stanem przedrzucawkowym. Przyszła mama wymaga w takiej sytuacji natychmiastowej pomocy medycznej! Inne objawy stanu przedrzucawkowego to obecność białka w moczu i obfite obrzęki.

Ach, ta migrena
W czasie ciąży mogą się pojawiać także bóle migrenowe – powodują je nagłe skurcze, a następnie rozkurcze naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Nie ma tu żadnej reguły: niektóre przyszłe mamy miewają ataki częściej niż przed ciążą, inne – rzadziej. Migrena to nic przyjemnego, trzeba więc unikać tego, co może ją wyzwolić – stresu, jaskrawego światła, hałasu.

oceń artykuł 4 głosy

Dodaj opinięZdjęcia dziecka w brzuszku

Zdjęcia rozwoju płodu