Strona główna > Ciąża > Ciąża dolegliwości > Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży

Edipresse

Swędzi, piecze, boli i krwawi. Wiele kobiet milcząco znosi te dolegliwości. Krępują się spytać lekarza o problem, który często pojawia się w ciąży: hemoroidy. My podpowiadamy, jak się przed nimi ustrzec.

fot. Edipresse

Hemoroidy to choroba naczyń krwionośnych, otaczających mięśnie zwieracza odbytu. Podczas ciąży żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, stają się obrzmiałe i mają słabsze ścianki.

Cała okolica odbytu uciążliwie piecze i swędzi. Lekceważenie tych objawów może doprowadzić do stanu zapalnego, którego sygnałem jest pojawienie się bólu i krwawienia podczas wydalania. Dolegliwości nasilają się z powodu długotrwałego siedzenia w jednym miejscu, a także podczas kolejnych wizyt w toalecie. Powstałe guzki mogą pękać i krwawić.

Czemu powstają?
Bezpośrednią przyczyną powstawania hemoroidów jest zbyt duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego. Duży wpływ na powstawanie hemoroidów mają złe nawyki żywieniowe: jedzenie ciężkostrawnych potraw i niespożywanie pokarmów bogatych w błonnik. Do tego dochodzi siedzący tryb życia: podczas siedzenia jelita są nienaturalnie obciążone, a naczynia krwionośne nadmiernie uciskane – hemoroidy często nazywane są chorobą pilotów i informatyków.
Ciąża to okres, kiedy często pojawiają się problemy z wypróżnianiem, jelita pracują wolniej i mniej wydajnie, kobieta świadomie wysila się podczas wydalania, a to sprawia, że wzrasta ciśnienie krwi w okolicach odbytu. Dodatkowo, rosnąca w kolejnych miesiącach ciąży, macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg. Również podczas porodu może dojść do zaciskania się naczyń krwionośnych odbytu i powstania guzków. Prawdopodobnie jedną z przyczyn powstawania hemoroidów jest również obciążenie genetyczne.

Zapobiegać czyli leczyć
Guzki krwawnicze, jak lekarze nazywają hemoroidy, choć nie są raczej niebezpieczne ani dla Ciebie, ani dla Twojego maluszka, są wyjątkowo niemiłą dolegliwością ciążową, dlatego warto im zapobiegać. Raz powstałe, mają skłonność do nawrotów i powiększania się podczas kolejnych ciąż.
Aby nie dopuścić powstaniu hemoroidów stosuj lekkostrawną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Zawarty w nich błonnik usprawnia perystaltykę jelit, sprzyjając regularnym wypróżnieniom i zapobiegając zaparciom. Ogranicz liczbę godzin spędzanych na siedząco. Jak najczęściej chodź na długie spacery i wypoczywaj, leżąc z uniesionymi w górę nogami.

oceń artykuł 19 głosów

Dodaj opinięZdjęcia dziecka w brzuszku

Zdjęcia rozwoju płodu