Strona główna > Ciąża > Ciąża dolegliwości > Opuchnięte nogi w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży

Edipresse Polska S.A.

Obrzęki nóg to częsty problem kobiet w ciąży. Jakie są tego przyczyny oraz jak ulżyć opuchniętym nogom? Radzi ginekolog.

kobieta, ciąża, masaż stópek, leżeć

Jestem w 37. tygodniu ciąży. Od pewnego czasu bardzo puchną mi stopy. Czy to normalne? Agnieszka z Rzeszowa

Nadmierne obrzmienie i ból stóp oraz uczucie ciężkich nóg to w Pani stanie dość częsta przypadłość. Jest skutkiem zatrzymywania wody w organizmie. Nie bez znaczenia są także dodatkowe kilogramy, których przybywa głównie w drugiej połowie ciąży. Poza tym powiększona macica zakłóca prawidłowe krążenie w nogach. Radzę nosić wygodne buty na płaskim obcasie, z szerokimi noskami, nawet o numer większe. Ważne jest także, by unikać długiego siedzenia i stania – od czasu do czasy należy się przejść. Gdy tylko ma Pani możliwość, warto siadać lub kłaść się z lekko uniesionymi nogami. Zmęczonym stopom pomogą kąpiele w chłodnej wodzie.


Odpowiada: prof. dr hab. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny. Były członek komisji problemowych Regionalnego Biura Europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy. Były Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Laureat wyróżnienia TD „Parasol Szczęścia”.

Forum - dołącz do dyskusji: gorsza strona bycia w ciąży >>td_dopisek.gif


oceń artykuł 2 głosy

Dodaj opinięZdjęcia dziecka w brzuszku

Zdjęcia rozwoju płodu