Strona główna > Ciąża > Test ciążowy > Na czym polega zapłodnienie

Na czym polega zapłodnienie

Bożena Czerwińska

Kiedy 250 milionów plemników ruszyło w stronę komórki jajowej, pewnie nawet nie miałaś pojęcia, że w twoim organizmie odbywa się fascynujący wyścig. Na jego mecie powstało nowe życie.

mama, tata, kobieta, test ciążowy, ciąża

Miną niemal dwa tygodnie od zapłodnienia zanim przyjdzie ci do głowy, by zrobić test ciążowy. Choć samej chwili poczęcia nie poczujesz, wkrótce maluch pod twoim sercem da ci znać o swoim istnieniu – będziesz bardziej zmęczona niż zwykle, zaczniesz częściej odwiedzać toaletę, piersi staną się obrzmiałe. A wszystko zaczęło się tak...
 
Wszyscy na start
Plemniki pędzące z zawrotną prędkością 16 km/godz. mają tylko jeden cel – za wszelką cenę chcą dotrzeć do wnętrza macicy, która... wcale nie wita ich przyjaźnie. Przez większość miesięcznego cyklu droga do niej jest zablokowana gęstym śluzem. Ten brak gościnności wbrew pozorom nie służy antykoncepcji. Chroni macicę przed bakteriami i grzybami, które mogłyby wywołać infekcję. Ale podczas jajeczkowania ta barykada przestaje istnieć. Estrogeny nadają wtedy śluzowi tajemniczy kształt liścia paproci, niezliczonych kanalików, przez które łatwiej przedostają się plemniki. Aby tego dokonać, posługują się aż trzema stylami pływackimi – prostują ogonki i wywijają jego koniuszkiem niczym śmigłem. Ale i tak tylko nieliczne z nich przebrną przez te pułapki. 

Dołącz do dyskusji na forum: ile czasu starań o ciążę >>


oceń artykuł 12 głosów

Dodaj opinięZdjęcia dziecka w brzuszku

Zdjęcia rozwoju płodu