Strona główna > Ciąża > Test ciążowy > Jak określić dni płodne

Jak określić dni płodne

RF

Wiedza na temat płodności odgrywa bardzo ważną rolę, aby świadomie planować poczęcie dziecka. Na jakiej podstawie można określić dni płodne u kobiety?

kobieta, test ciążowy

Kiedy kobieta jest płodna
Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia. Płodność u kobiety rozpoczyna się około 12-15 roku życia, kończy natomiast około 50 roku. W tym czasie kobieta jest przeważnie niepłodna, za wyjątkiem kilku dni w każdym cyklu miesiączkowym, podczas których dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Na tej podstawie możemy określić czas płodności kobiety.

Metoda przewidywania miesiączki
Cykl menstuacyjny, który rozpoczyna się krwawieniem miesięcznym, a kończy w ostatnim dniu przed następnym krwawieniem, dzieli się na trzy fazy:

1. Faza niepłodności względnej. Długość tej fazy nie jest stała (stąd nazwa), ponieważ w przypadku krótkich cykli miesięcznych dojrzewanie komórki jajowej zaczyna się już na tyle wcześnie, że kobieta może być płodna już pod koniec miesiączki. Jeśli cykle są normalne (czyli około 28 dni odstępu między miesiączkami) wówczas ta faza jest zaliczana do okresu niepłodności.

Dołącz do dyskusji na forum: jak określić dni płodne? >>oceń artykuł 8 głosów

Dodaj opinięZdjęcia dziecka w brzuszku

Zdjęcia rozwoju płodu