Strona główna > Poród > Objawy porodu > Czy to początek porodu

Czy to początek porodu

Edipresse

Czy rozpoznam początek porodu? Czy nie urodzę w sklepie albo samochodzie? Poznaj odpowiedzi na nurtujące cię pytania!

edipresse.25125NWLRGB75.jpg

fot. Edipresse

Obawiasz się, że przegapisz początek akcji porodowej. Spokojnie. Poród to długi proces – trwa zwykle 8-12 godzin u kobiety, która rodzi po raz pierwszy (4-8 godzin u rodzącej kolejne dziecko).

Powiemy Ci, czego możesz się spodziewać.

Pierwsze zwiastuny porodu
 
Już miesiąc przed porodem organizm zacznie Ci dawać sygnały, że zbliża się godzina zero. Dziecko ma coraz mniej miejsca, dlatego porusza się mniej energicznie. Możesz wtedy poczuć nieregularne, niebolesne skurcze, tzw. Brakstona i Hicksa. Skurcze te mają za zadanie „przegrupować” mięsień macicy i ukształtować jej dolny odcinek w taki sposób, aby był gotowy do porodu.

Na kilka tygodni przed porodem dzicko może obniżyć się w kanale rodnym (brzuch się „opuszcza”). Łatwiej Ci będzie oddychać, ale jednocześnie może pojawić się uczucie nacisku na pęcherz moczowy, nieprzyjemne kłucia w dole brzucha oraz pachwinach. Teraz obserwuj, czy nie pojawią się inne objawy.
Kilka dni lub godzin przed porodem z kanału szyjki macicy może odejść czop śluzowy – galaretowata wydzielina lekko zabarwiona pasemkami krwi (może też być brunatna). Znaczy to, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać, przygotowując się do porodu.Forum - dołącz do dyskusji: kto rodził naturalnie? >>


oceń artykuł 3 głosy

Dodaj opinięZdjęcia dziecka w brzuszku

Zdjęcia rozwoju płodu