Strona główna > Poród > Poród naturalny > Ułożenie dziecka przed porodem

Ułożenie dziecka przed porodem

Kinga Kamińska

Czasem dziecko szykuje się do narodzin w innej pozycji niż główką do dołu. Co można wtedy zrobić? Czy zawsze konieczne jest cesarskie cięcie?

kobieta, ciąża, brzuszek

Zwykle około 32. tygodnia ciąży dziecko przyjmuje w macicy tzw. pozycję wyjściową, w której będzie się rodziło. Najlepsze jest położenie podłużne główkowe. W ten sposób ustawia się do porodu około 95 procent dzieci. Zdarzają się jednak przypadki, że dziecko jest ułożone inaczej. Najczęściej winne temu są mięśniaki i zrosty macicy, wady w jej budowie, a także przodujące łożysko lub niektóre choroby płodu. Choć oczywiście może się tak zdarzyć, że zdrowe dzicko u najzdrowszej mamy przyjmie niestandardowe położenie:

Ułożenie podłużne główkowe
Dziecko jest ułożone z główką przygiętą do klatki piersiowej (lekarz podczas badania wewnętrznego wyczuwa ciemiączko tylne). W takiej pozycji rodzi się 95 proc. dzieci.
Poród naturalny. Prawie zawsze. Główka to największa część ciała dziecka. Gdy urodzi się pierwsza, utoruje drogę całemu małemu człowiekowi.
Cesarskie cięcie. Może o nim zadecydować lekarz, gdy wystąpią zagrożenia śródporodowe (np. zaburzenie czynności serca dziecka, zatrzymanie lub zwolnienie akcji porodowej, pogorszenie się stanu zdrowia matki).

Ułożenie czołowe lub twarzyczkowe
Głowa dziecka jest mocno odgięta do tyłu (często zdarza się tak, gdy szyję dziecka otacza pępowina). Lekarz podczas badania wyczuwa twarz lub czoło maleństwa.
Poród naturalny. Nie odbywa się, a to ze względu na możliwość wystąpienia u dziecka dużych urazów. Można się na niego zdecydować, ale tylko wtedy, gdy poród postępuje naprawdę bardzo szybko, a dziecko jest małe.
Cesarskie cięcie. Gdy dziecko tak się ułoży, lekarze zawsze podejmą decyzję o zakończeniu ciąży na sali operacyjnej.

Ułożenie miednicowe
Ułożenie może być pośladkowe (w badaniu lekarz wyczuwa pupę dziecka) lub tzw. miednicowe zupełne (czuje pośladki i stópki).
To drugie jest korzystniejsze, gdyż pupa i stopy dają razem obwód porównywalny do obwodu główki.
Poród naturalny. Możliwy u kobiety rodzącej po raz kolejny, jeśli poród postępuje prawidłowo, miednica jest duża, a dziecko nie jest większe od poprzedniego.
Cesarskie cięcie. Decyzja o operacji zapada, gdy przyszła mama rodzi po raz pierwszy. W wypadku wieloródek – kiedy dziecko jest duże, występują nieprawidłowości w budowie miednicy lub gdy znacznie wcześniej odpłynęły wody płodowe.
Uwaga! Niektórzy lekarze przed porodem podejmują próby obrócenia dziecka będącego w macicy. Zapytaj o to swojego ginekologa!

Forum - dołącz do dyskusji: szpitale na plusie >>


oceń artykuł 2 głosy

Dodaj opinięZdjęcia dziecka w brzuszku

Zdjęcia rozwoju płodu