Strona główna > Poród > Poród po terminie > Jak przyspieszyć poród

Jak przyspieszyć poród

Laryssa Kowalczyk

Datę porodu zaznaczyłaś w kalendarzu czerwonym serduszkiem i... nic. Dziecku wcale się nie spieszy. Co robić, jeśli poród się opóźnia?

edipresse.IS052-052.jpg

fot. Edipresse

Tylko pięć procent kobiet rodzi w wyznaczonym dniu. Jeszcze trochę wytrzymaj.

Jak przyspieszyć poród

Znajomi i rodzina wciąż pytają: "Kiedy urodzisz?!". Tak jakby to od Ciebie zależało! Też byś chciała już być po... Może jednak da się coś zrobić, by tak długo nie czekać? Niczego na siłę nie przyspieszysz, choć owszem, warto spróbować. Oto bezpieczne sposoby:

- seks przed porodem – lekarze radzą, żeby powstrzymać się od stosunków na sześć tygodni przed porodem właśnie dlatego, by go nie przyspieszyć. Zawarte w nasieniu prostaglandyny mogą zainicjować poród, ale gdy minie jego termin, możecie wykorzystać ten sposób.
- stymulacja sutków przed porodem – to metoda (niekoniecznie przyjemna, bo pod koniec ciąży sutki są tkliwe) na przyspieszenie produkcji oksytocyny – hormonu, który stymuluje skurcze macicy.
- ruch przed porodem – nie szoruj podłóg i nie wieszaj firanek, ale porządny spacer (a zamiast windy schody) może skłonić macicę do pracy, dziecko zaś do przyjścia na świat.


Forum - dołącz do dyskusji: poród przed terminem >>


oceń artykuł 4 głosy

Dodaj opinięZdjęcia dziecka w brzuszku

Zdjęcia rozwoju płodu